Avrupabirliği
Engellilerin Toplumsal Entegrasyonu

Portreler

Gülşen Berfin Cengiz

SBK Eğitimleri haricinde fizyoterapi, yüzme eğitimi ve özel fitness dersleri de almaktadır. Ailesi Gülşen Berfi’nin gelişimi için bu güne kadar birbirinden farklı yöntemleri denemiş. SBK Eğitimleri ve SBK Seçmelerinde kendilerine bacakları takviye etmesi için tavsiye edilen cihazı da kullanmaya başlamasıyla; Gülşen Berfin hiç dengede duramaz iken şimdi 10 dakika civarında dengede durabilir duruma gelmiş. Ailesi bu şekilde bir gelişme içşn 2 yıl beklediklerini fakat bu güne kadar bir türlü gerçekleşmediğini söylüyorlar. Bu projedeki eğitimin Gülşen Berfin’ in eksikliklerini kapattığı ve olumlu yönde gelişmelerin olduğunu dile getiriyorlar. 

Gülşen Berfin SBK Eğitimlerine haftanın 3 günü katılıyor.  Özellikle üst ekstremite sipastisitesi fazla olduğu için rom çalışmaları, kuvvet çalışmaları ve denge çalışmaları yapıyoruz. İlk eğitime geldiği gün sandalyeden kalkma esnasında yardım ihtiyacı çok fazlaydı. Şimdi ise tek kol hafif destekli tutunarak kalkabiliyor. Yaptığımız üst ekstremite rom çalışmaları ile kol kullanabilirliği ilk güne göre büyük artış var. Ailesi yüzmeye götürdüğünde sırt üst yüzme çalışmasında 2 kolunu aynı anda hareket edebildiğini, burada yapılan çalışmalarla birlikte gelişme gösterdiğini bilgisini paylaştı. Şimdi ise oturur pozisyonda kendisi ayaklarını istediği konuma yavaş da olsa getirebiliyor. 

Ailesi özellikle çocuklarla birlikte aynı ortamda bu tarz eğitimin yapılması Gülşen Berfin’in sosyal gelişimi için olumlu olduğunu dile getiriyorlar.  Aile ayrıca Gülşen Berfin’in vücut olarak çok kuvvetli olduğunu ama bu kuvvetini SBK Eğitimlerine katılana kadar nasıl kullanacağını bilmediğini, eğitimlerle vücuduna ve hareketlerine olan hakimiyetinin arttığı bilgisini paylaştı.