Avrupabirliği
Engellilerin Toplumsal Entegrasyonu

Portreler

M. Osman Helvacı

Sağ hemipleji engeline sahip bir öğrencimiz. Sağ tarafını, sol tarafa göre daha zor kullanıyor. Projeden haftanın 3 günü faydalanmakta aynı zamanda fizyoterapi eğitimine devam etmektedir.

Derslerde sağ elinin işlevini artırabilirliğine yönelik el beceri çalışmaları yaptırılmaktadır. İlk günlere göre sol elinden aldığı yardımla yaptığı egzersizleri şimdi sağ eli ile daha rahat yapabilmektedir. Sol kolunu normalden fazla kullandığından dolayı skolyoz dediğimiz postür eğriliği meydana gelmiştir. SBK Eğitimlerinde uyguladığımız üst ekstremite kuvvet çalışmaları ve rom çalışmaları ile bu eğriliği ilk güne göre daha azaltmış durumdayız.

Ailesi M. Osman’da ki en ciddi gelişimi şu şekilde söylüyor; Osman’ın SBK eğitimine başlaması ile birlikte sağ kol açısında 5 derecelik gelişme olduğunu fizik tedavi uzmanı raporlamıştır. Aile bu gelişmeden çok memnun ve eğitimlerde yapılan el beceri çalışmalarını evde desteklemek için sürekli bilgi alıyor. 5 derecelik açının gelişimi; M. Osman’ın sağ kol kullanımın eskiye oranla daha iyi yapabildiğinin ve günlük hayatta oluşabilecek engelliliğinin daha azaldığını göstermektedir. 

Aile projenin bitmesini istemiyor ve bu tarz projenin çocuklar için pozitif motivasyon olduğunu düşünüyor. M. Osman’ın yaptığı egzersizlerle kendine güveninin arttığını ve SBK Eğitim Merkezi’nden çok mutlu ayrıldığını dile getiriyor.